Kompleksowa opieka stomatologiczna

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem i profilaktyką wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne jest przeprowadzane u pacjentów w każdym wieku. Prawidłowy zgryz ma ogromne znaczenie dla zdrowia całej jamy ustnej.

Leczenie ortodontyczne dzieci ok 7-12 r.ż. przeprowadza się aparatami ruchomymi. Mają one za zadanie wpłynąć na wzrost kości w sposób kontrolowany i wyleczyć dysproporcję w rozmiarach szczęki i żuchwy, a tym samym stworzyć odpowiednią ilości miejsca na zęby stałe. Jest to często pierwszy etap leczenia.

Leczenie ortodontyczne młodzieży i dorosłych przebiega z wykorzystaniem aparatów stałych. Można nimi wyeliminować nieprawidłowe ustawienie pojedynczych zębów, zamknąć diastemy, przygotować pacjenta do leczenia protetycznego,  implantoprotetycznego oraz wyleczyć złożone wady zgryzu. W dobie nowoczesnych technologii dysponujemy klasycznymi aparatami stałymi opartymi na zamkach ortodontycznych , które są przytwierdzane do zębów, ale również aparatami estetycznymi w postaci nakładek, które są niemal niewidoczne dla oka. Wybór metody leczenia zależy od wady zgryzu.

Leczenie ortodontyczne przede wszystkim pozwala na uzyskanie pięknego, estetycznego uśmiechu, ale niesie to za sobą wiele innych korzyści dla całej jamy ustnej, jak łatwiejsza higiena, poprawa funkcji żucia, poprawa wymowy i ochrona stawów skroniowo-żuchwowych.